Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Už jste si také všimli, že lidem v této republice pomalu dochází trpělivost? Je to způsobené monopolem jednoho žluto-modrého operátora pevných sítí. Lidé stále volají po ADSL, ale on jakoby neslyšel a jeho nabídka je neuvěřitelně drze předražená. Tato společnost tak brzdí rozvoj informační společnosti v tomto státě a díky ní nemáme jako jeden z posledních států Evropy vysokorychlostní připojení domácností k Internetu za rozumnou cenu.
Díky těmto neoddiskutovatelným faktům nás tato žluto-modrá společnost nutí lézt po střechách a využívat již dávno zapomenuté stožáry od antén, ze kterých naši otcové za dob minulých chytali takzvané "východňáky", "rakušáky", "poláky" a ti, kdož byli opravdu vysoko, tak i "zápaďáky".
Přesně tato situace se přihodila i mně. Když v polovině minulého roku spustila svou činnost síť CZFree, byl jsem jedním z prvních, kdo vybudovali svůj přípojný bod.
Jak to všechno funguje? Celý nápad spočívá v tom, že ten, kdo má doma připojení k internetu pevnou linkou, ať už jakéhokoliv typu, vybuduje přípojný bod. Na něj se připojí ostatní uživatelé, kteří tomu dotyčnému zaplatí alespoň zčásti náklady na vybudování bodu a přispívají mu na jeho konektivitu. Tím pádem si majitel bodu může pořídit rychlejší a následně jí mohou využívat i ostatní připojení lidé. Dobrý nápad, že? Vždyť čím rychlejší net, tím pádem i nižší cena v poměru ke kapacitě linky. Zkusme si tedy postavit jeden takový typický přístupový bod.
Co budeme potřebovat? Elán, finance, čas a chuť něco udělat. Co naopak potřebovat nebudeme? Hloupé sousedy, strach z výšek, velikou vzdálenost od našeho routeru k anténě.
Dejme se tedy do toho...
Každou stavbu začneme nákupem "železa". Já pořídil toto:
Máme vše zakoupené a začněme stavět.
Připájení konektorů na kabely k anténám. Kabel Belden H1000 jsem rozříznul na délku 13 a 7 metrů, tenký koax na 2 x 30 cm. Z krátkého kabelu jsem vyrobil tzv. pigtail - Na jedné straně jsem jej opatřil R-SMA konektory, na druhé straně jsem použil 2 x N konektor (samička na tenký koaxiální kabel). Vznikly tak 2 prasečí ocásky.
Dlouhé kabely jsem opatřil N konektory. Kratší z nich jsem opatřil dvěma kusy N konektoru samec. Druhý, zbývající, N konektory samička a samec. Zde pozor. Poté, co kabely opatříte konektory, proměřte je, jestli jste je nezkratovali. To znamená, že prozváněčku připojíme na středový kolík konektoru a vnější stranu konektoru a NESMÍ svítit, zvonit, nebo co já vím, jaký typ prozváněčky jste použili.
Úprava stožáru. Použil jsem stožár, na který můj otec v dobách minulých chytal "východňáky" a "poláky". Vida, jak různé doby nabízejí různé využití pro věci, o kterých jsme si mysleli, že je již nikdy nebudeme potřebovat... Z vršku stožáru jsem srazil čepičku proti dešti, místo ní jsem narazil svůj držák na všesměrovou anténu. Anténu jsem dále opatřil pryžovými ochranami proti dešti, aby mi do držáku nenapršelo. Televizní anténu, která byla přimontována do té doby na vrcholu stožáru jsem umístil zhruba doprostřed výšky stožáru na otočné rameno. To z důvodu, aby druhá harmonická generovaná touto anténou do spektra 2.4 GHz, kde budu provozovat své antény, nerušila signál všesměrové antény.
K všesměrové anténě jsem přimontoval 7 metrů dlouhý kabel a na něj první z pigtejlů. Následně jsem anténu do držáku nasadil a kabel protáhl vnitřkem stožáru, dole u paty stožáru vyvedl a připojil jej na levý externí konektor AP Micronet. Do AP Micronet jsem zapojil napájení, TP ethernetový kabel a to celé umístil do krabice po bývalém vojenském rádiu nepoužitém od roku 53. POZOR! Zde je důkaz, že naši předkové před mnoha lety dělali věci lépe než my... Rádio jsem zkusmo zapojil, připevnil jeho bývalou anténu a po více než 50ti letech se z něj ozvalo: "Nazdar Karle, sedim tu na vrátnici a hlídám. Skoč mi pro rohlíky a pivo, když máš vycházky"... co vy na to? Každopádně teď se mi v té krabici hřeje moje APčko...
Tož začněme síťovat. Křížený kabel od AP Micronet jsem připojil do eth0 síťové karty, eth1 kartu jsem připojil do domácího 10/100 switche. ZCOM karta obdržela od HostAP název wlan0.
Chcete to zkusit také?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
A dale neznam nikoho, kdo by se nepidil na CZFree.Net PREDNE po Internetove konektivite - co se da delat dal jsem nevysvetloval, nebylo to obsahem clanku - ten mel hlavne seznamit s tim, co je potreba k tomu, aby se mohl clovek k siti CZFree.Net vubec pripojit.
Jinak dekuji za pochvalu - psal jsem to presne z toho duvodu, ze vetsina lidi nevi, co ma koupit.